Vítejte.

Laboratoř klinické cytologie.

Informace pro pacientky

Dozvědět se více

 

 

 

 

 

 

 

Váš partner
pro gynekologickou cytologii
provádí


VYŠETŘENÍ
high risk HPV u žen

  • HPV +16
  • HPV +18
  • 12 ostatních rizikových HPV

jsme akreditovaná laboratoř MZČR
a ČIA dle ČSN EN ISO 15189:2013

 

V případě zájmu nás prosím kontaktujte na:
email: info@cytologiebrno.cz
telefon: +420 545 247 473

Služby naší laboratoře.

Laboratoř je zařazena mezi akreditované cytologické laboratoře MZ ČR, oprávněné provádět
cervikovaginální screening v rámci Programu screeningu karcinomu hrdla děložního.

Vyšetření děložního čípku

Papanicolaoův (Pap) test je součást gynekologického vyšetření. Slouží k hodnocení buněčných změn na děložním hrdle v rámci prevence nádorů. Novou metodu diagnostiky a prevence gynekologických nádorů pomocí hodnocení buněčných změn z vaginálních stěrů zavedl v roce 1928 do praxe řecký gynekolog George Nicholas Papanicolaou.

Kdy se vyšetření používá

Vyšetření děložního čípku se používá k zachycení buněčných změn na jeho povrchu. Je součástí běžného gynekologického vyšetření. Každá žena by měla podstoupit preventivní gynekologickou prohlídku pravidelně alespoň jednou ročně. Pap test se provádí obvykle po zahájení pohlavního života a potom pravidelně celý život. Frekvence vyšetření se liší podle věku a přítomnosti rizikových faktorů. Test provádí gynekolog.

K čemu vyšetření slouží

Návštěva u gynekologa v některých dívkách a žen stále ještě vyvolává odpor, strach a stud. Vyšetření je však velmi důležité. Pravidelné preventivní kontroly přispívají k udržení Vašeho zdraví. Vyšetření umožní včas odhalit změny na Vašem děložním čípku. Záchyt nádorového bujení v jeho samotném počátku výrazně zvyšuje naději na jeho úplné vyléčení.

Co je k tomu potřeba

Stěr z děložního hrdla se provádí vatovým tampónem. K hodnocení vzorku je třeba podložní sklíčko, mikroskop a speciální barvivo.

Jaký je princip

Pap test je cytologické vyšetření stěru z děložního čípku. Buňky z vatového tampónu se rozetřou na podložní sklíčko a obarví. Obarvené buňky kontroluje lékař pod mikroskopem.

Jak se na to připravit

Příprava je stejná jako při běžné gynekologické prohlídce. Vyšetření se provádí mimo dobu menstruačního krvácení. 24 hodin před vyšetřením byste si neměla vyplachovat pochvu, používat tampóny ani žádné vaginální léky. Je vhodné si na sebe obléct sukni nebo delší svetr. Volné dlouhé oblečení pomáhá překonat stud. Před vyšetřením je vhodné se vymočit.

Jak vyšetření probíhá

Po odebrání anamnézy a běžném gynekologickém vyšetření v zrcadlech Vám bude lékař do pochvy zavádět postupně několik špejlí se smotkem vaty nebo speciální kartáčky. Provede stěry z děložního čípku a vstupu do děložního kanálu. Odběry v žádném případě nebolí. Trvají jen několik sekund.

 

Kdy bude výsledek

Příprava a vyhodnocení cytologického vyšetření trvá asi 1 týden. Orientační mikroskopické vyšetření může lékař provést přímo v ordinaci.

Co vyšetření ukáže

Za normálních okolností nevykazují buňky čípku žádné odchylky. Abnormální nález může ukázat neobvyklé tvary buněk a okrsky nadměrného množení. Z charakteru buněk může lékař určit typ a závažnost onemocnění.

Kam povedou další kroky

Vyšetření Vás nijak neomezuje. Po jejím provedení můžete jíst, pít a věnovat se libovolné činnosti.

Dostupnost

Vyšetření provádí všechny gynekologické ambulance a je hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění jednou ročně v rámci preventivní prohlídky.

Více informaci najdete také na www.cervix.cz

 

Máte dotaz? Napište nám!

Napište nám. Odpovíme Vám co nejdříve.

GDPR

Záznam o činnostech zpracování osobních údajů v Cytologii Brno s.r.o.

Najdete nás na adrese

Cytologie Brno s.r.o.
Zábrdovická 15/16a, Brno 615 00
telefon: +420 545 247 473


Zvětšit mapu

Fotografie

Vstup do laboratoře - pohled z ulice Šámalova

 

Najdete nás brzy i na ...